محبوبسایت

انجمن پرندگان ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 اشتراک جدید
جست و جو
جستجوهای داغ: طوطی فنچ کاسکو
دیدن: 3963|پاسخ: 0

روش حمام کردن کاسکو

[کپی کردن لینک]
زمان پست 2012-1-27 15:51:55 | نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
Last edited by tooti_nabati on 2012-1-27 15:52

حمام کردن کاسکو
براي حمام کردن کاسکو بهتر است نکات زير را در نظر داشته باشيد. من شخصاً کاسکو خودم را با اين روش حمام مي کنم و تاکنون مورد خاصي مشاهده نکردم :
اگر کاسکو را تازه به منزل آورده ايد حداقل تا يک هفته از حمام نمودن آن خودداري نماييد. چون  کاسکو شما در روزهاي اوليه در استرس به سر مي برد و  جابه‌جا نمودن قفس و بردن کاسکو به حمام، جايي که صداي قار زدن حالت اکو پيدا مي کند برايش چندان خوشايند نيست.
تعداد دفعات حمام نمودن کاسکو در تابستان هفته اي يکبار و در زمستان دوهفته يکبار مي باشد و بيشتر از اين مقدار حمام کردن کاسکو به جز اتلاف وقت براي شما و مستعد نمودن کاسکو براي ابتلا به بيماريها منفعت ديگري ندارد. زياد حمام بردن کاسکو باعث از بين رفتن باکتريهاي مفيد در لابه‌لاي  پرها و آسيب پذير شدن آنها مي شود. گرد هاي بين پرهاي کاسکو که شکلي مانند شوره سر انسان دارد ، طبيعي و بر اثر عملکرد صحيح غدد چربي حاصل مي شود و هرگز درصدد از بين بردن آنها نباشيد.

مکان حمام کردن بايد محصور باشد . هرگز در هواي آزاد حتي در تابستان کاسکو را خيس نکنيد.
کاسکو را با قفس خودش به حمام منتقل نماييد و قفس را در کف حمام قرار دهيد. اگر کاسکو شما کاملاً اهلي نيست از بيرون آوردن آن از قفس خودداري نماييد.
در صورتي که کاسکوي اهلي خود را براي حمام کردن از قفس بيرون مي آوريد قبلاً مطمئن شويد پنجره هواکش حمام بسته و درب توالت فرنگي و امثال آن باز نباشد.  
براي حمام کردن کاسکو حتماً نياز به دوش تلفني داريد و اگر اين امکان براي شما مقدور نيست بايد در جايي کاسکو را حمام کنيد که شيلنگ آب گرم و سرد با سري آب پاش وجود داشته باشد. وجود شيلنگ آب براي کنترل کردن جهت پاشش آب به کاسکو ضروري است تا بتوانيد از ريختن آب به سر کاسکو جلوگيري نماييد. هرگز قفس پرنده را زير علمک دوش حمام قرار ندهيد.
عدم شستن سر کاسکو به اين علت است که اگر آب وارد سوراخهاي بيني کاسکو شود  توليد عفونتهاي  تنفسي نموده و موجب تلف شدن پرنده مي شود. کساني هستند که مي گويند ما هميشه کاسکو خود را زير دوش آب مي گذاريم و تاکنون اتفاقي براي پرنده نيافتاده است که البته بايد به ايشان خاطر نشان نمود اگر در آينده يکبار اين اتفاق بيافتد براي تلف شدن کاسکو کافي است.
براي شروع ابتدا دماي آب را تنظيم کنيد. دماي آب بايد به ميزاني باشد که دست شما ولرم بودن آب را احساس نمايد. در زمستان مي توانيد ولرمي آب را کمي گرمتر تنظيم نماييد.
آبپاش بايد با فشار کم تنظيم شود و هرگز از فشار زياد آب استفاده ننماييد.
قبل از شروع  چند دقيقه اي در مقابل کاسکو دستان خود را زير آب بگيريد و با آب بازي کنيد تا کاسکو از ايمن بودن آن اطمينان حاصل کند.
ابتدا پنجه پاها  را با آب خيس نماييد. و ميله نشمينگاه  را بشوييد. فضله هاي کف قفس را با آب خيس نماييد تا بعدا راحت  شسته شوند.  ظروف آب و غذاي کاسکو را بشوييد. اين کارها باعث مي شود تا کاسکو کم کم با آبپاش آشنا شده و ترسش بريزد.
کم کم آب را از پنجه پاها به بالاتر ببريد و شکم و انتهاي بال ها را خيس نماييد. به آرامي جريان آب را بالاتر ببريد تا بالها را کاملا خيس نماييد. محل خروج فضولات را بشوييد. سينه کاسکو را خيس نماييد و بشوئيد. اگر کاسکو اجازه مي دهد بالهاي آن را با دست باز کنيد و زير بالها را هم بشوئيد ولي اگر کاسکو از اين کار ترس دارد اصراري به آن نداشته باشيد.
توجه ويژه داشته باشيد ما در حمام کردن کاسکو اصلاً سر پرنده را خيس نمي کنيم. و شستشو را تا گردن و روي بالها ادامه
مي دهيم. به عنوان مثال فرض کنيد خود شما در حمام بخواهيد بدون خيس نمودن سر بقيه بدن را بشوئيد.
به هيچ عنوان براي شستن کاسکو از شامپو استفاده ننماييد. حتي شامپو بچه و حتي شامپوهايي که در برخي پرنده فروشي‌ها به عنوان شامپو مخصوص کاسکو فروخته مي شود. شستن کاسکو با شامپو سبب از بين رفتن غدد چربي در انتهاي دم مي شود که در ادامه اين کار باعث شکنندگي پرها و ريختن آنها مي شود. هميشه و در همه حال در نظر داشته باشيد بايد با کاسکو طوري رفتار کنيد که اين پرنده در طبيعت زندگي مي کرده است. کاسکوها در طبيعت با بارش باران حمام مي گيرند و سعي مي کنند با پائين گرفتن سر خود از ورود قطرات آب به بيني خود جلوگيري کنند.
کف قفس و ظروف غذاخوري را شسته و در سر جاي خود قرار دهيد.
پس از اتمام حمام که حدود 3 تا 5 دقيقه طول ميکشد بايد کاسکو را خشک نماييد.
کاسکوها اگر خيلي اهلي و دست آموز نباشند از اينکه آنها را در حوله بپيچيد ناراحت مي شوند. پس اگر کاسکو شما هنوز رام نشده از اينکار خودداري نماييد که باعث ترس شديد کاسکو از شما مي شود.
در تابستان مي توانيد اجازه دهيد کاسکو خودش را بصورت طبيعي خشک نمايد اما در زمستان حتماً کاسکو را با سشوار و درجه  ملايم و ولرم خشک نماييد. سشوار را به يکجا متمرکز نکنيد تا پرها و بدن پرنده نسوزد.
بيشتر کاسکوهايي که من ديدم هم از حمام کردن لذت مي بردند و هم از سشوار کشيدن.

قوانین امتیازات

نقشه سایت|اخراجی ها|موبایل|آرشیو|پارک پرندگان    

2018-5-22 10:51 PM GMT+3.5 , Processed in 0.057726 second(s), 25 queries .

تمامی حقوق این مجموعه متعلق به باغ پرندگان بابل می باشد X3.3 Licensed

© 2001-2018 تلگرام

انجمن پرندگان ایران, Rev. , © 2009-2018 , مهدی ابرش

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست